Fobia społeczna czy po prostu nieśmiałość? 

Aktualności

Fobia społeczna czy po prostu nieśmiałość?

Drżenie rąk, uczucie czerwienienia się w sytuacjach społecznych to cechy osób nadmiernie nieśmiałych. Kiedy jednak mamy do czynienia ze zwykłą nieśmiałością, a kiedy z fobią społeczną?

 

Nadrzędną różnicą jest fakt, iż osoby cierpiące z powodu fobii społecznej silnie unikają sytuacji społecznych oraz cierpienia spowodowanego kontaktem z innymi ludźmi. Niejednokrotnie uważają się za osoby nieatrakcyjne, nie mające nic ciekawego do powiedzenia. Podobne przekonania powodują, iż osoby te wycofują się z sytuacji społecznych sprawiając wrażenie skrytych.

 

Silne uczucie lęku, jak również objawy somatyczne z nim związane, powodują iż osoby dotknięte fobią społeczną rezygnują z większości działań, które wymuszałyby na nich trwanie w sytuacjach społecznych, czasami doprowadzając nawet do ograniczania wyjść z domu.

 

 

Fobia społeczna będąc zaburzeniem lękowym jest bardzo często diagnozowana. Niejednokrotnie uznawana za chorobę cywilizacyjną.

 

Przyczyny tego zaburzenia to m.in. czynniki społeczno-kulturowe, genetyczne czy psychologiczne. Pacjenci dotknięci tym zaburzeniem najczęściej zgłaszają wzmożony lęk (obawa przed skupianiem na sobie uwagi innych ludzi poprzez dziwne, nienormalne zachowanie). Wśród fizycznych objawów fobii społecznej można wymienić: drżenie rąk i mięśni, nadmierna potliwość, uczucie czerwienienia się, przyspieszone bicie serca, duszności.

 

Stosunkowo często osoby dotknięte fobią społeczną „łagodzą” somatyczne objawy lęku nadużywając alkohol lub inne substancje psychoaktywne, lub borykają się z uzależnieniem od leków z grupy benzodiazepin.

 

 

Fobię społeczną leczy się terapią CBT (poznawczo-behawioralną) oraz farmakologicznie.

 

Jeśli w/w objawy nie są Ci obce, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

 

 

Promental Radomsko